FQP33N10
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 100V 33A TO-220
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FQP33N10
TO220B03 Pkg Drawing
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Description Chg 15/Feb/2016
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Product Training Modules
High Voltage Switches for Power Processing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
33A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1500pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
127W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52 mOhm @ 16.5A, 10V
Series
QFET®
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Popular Parts
FQP27P06
MOSFET P-CH 60V 27A TO-220