FQP70N10
Description
MOSFET N-CH 100V 57A TO-220
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FQP70N10
TO220B03 Pkg Drawing
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Assembly/Origin
Description Chg 15/Feb/2016
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Product Training Modules
High Voltage Switches for Power Processing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
57A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3300pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Active
Power - Max
160W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23 mOhm @ 28.5A, 10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA