FQP7N10L
Description
MOSFET N-CH 100V 7.3A TO-220
Datasheets
FQP7N10L
TO220B03 Pkg Drawing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7.3A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Logic Level Gate
Gate Charge (Qg) @ Vgs
6nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
290pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Part Status
Obsolete
Power - Max
40W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350 mOhm @ 3.65A, 10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA