FQP9N25C
Description
MOSFET N-CH 250V 8.8A TO-220
TO220B03 Pkg Drawing
FQP9N25C, FQPF9N25C
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
8.8A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
35nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
710pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max
74W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
430 mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA