FQPF2P25
Description
MOSFET P-CH 250V 1.8A TO-220F
Datasheets
FQPF2P25
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
1.8A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
8.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
250pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Part Status
Obsolete
Power - Max
32W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4 Ohm @ 900mA, 10V
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA