FQPF3N40
Description
MOSFET N-CH 400V 1.6A TO-220F
Datasheets
FQPF3N40
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
1.6A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
400V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
7.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
230pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Part Status
Obsolete
Power - Max
20W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4 Ohm @ 800mA, 10V
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA