FQPF3N60
Description
MOSFET N-CH 600V 2A TO-220F
Datasheets
FQPF3N60
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
13nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
450pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Part Status
Obsolete
Power - Max
34W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6 Ohm @ 1A, 10V
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA