FQPF55N10
Description
MOSFET N-CH 100V 34.2A TO-220F
Datasheets
FQPF55N10
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
34.2A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2730pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Power - Max
60W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26 mOhm @ 17.1A, 10V
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA