FQPF6N25
Description
MOSFET N-CH 250V 4A TO-220F
Datasheets
FQPF6N25
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
8.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
300pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Part Status
Obsolete
Power - Max
37W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1 Ohm @ 2A, 10V
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA