FQPF70N10
Description
MOSFET N-CH 100V 35A TO-220F
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
FQPF70N10
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Product Training Modules
High Voltage Switches for Power Processing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
35A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3300pF @ 25V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Part Status
Active
Power - Max
62W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23 mOhm @ 17.5A, 10V
Supplier Device Package
TO-220F
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA