FQT2P25TF
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET P-CH 250V 0.55A SOT-223
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
FQT2P25
MA04A Pkg Drawing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
550mA (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
8.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
250pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power - Max
2.5W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4 Ohm @ 275mA, 10V
Series
QFET®
Supplier Device Package
SOT-223-4
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Other Names
FQT2P25TF-ND
FQT2P25TFTR
Standard Package
Related Product
FQT2P25TF
MOSFET P-CH 250V 0.55A SOT-223
FQT2P25TF
MOSFET P-CH 250V 0.55A SOT-223