IRFIBC40GLC
Manufacturer
Vishay/Siliconix
Description
MOSFET N-CH 600V 3.5A TO220FP
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
IRFIBC40GLC, SiHFIBC40GLC
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Video File
MOSFET Technologies for Power Conversion
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
3.5A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
39nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1100pF @ 25V
Manufacturer
Vishay Siliconix
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
40W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2 Ohm @ 2.1A, 10V
Series
Supplier Device Package
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA