IXFB82N60Q3
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
MOSFET N-CH 600V 82A PLUS264
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
50
Datasheets
IXFB82N60Q3
Featured Product
Q3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
82A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
275nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
13500pF @ 25V
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
1560W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75 mOhm @ 41A, 10V
Series
HiPerFET™
Supplier Device Package
PLUS264™
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 8mA