IXTH41N25
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
MOSFET N-CH 250V 41A TO-247A
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
30
Datasheets
IXTH41N25
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
41A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3200pF @ 25V
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
300W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72 mOhm @ 15A, 10V
Series
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA