IXTH420N04T2
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
MOSFET N-CH 40V 420A TO-247
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
60
Datasheets
IXTH420N04T2
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
420A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
315nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
19700pF @ 25V
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
935W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2 mOhm @ 100A, 10V
Series
TrenchT2™
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA