MKE38RK600DFELB
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
MOSFET N-CH 600V 50A SMPD
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
45
Datasheets
MKE38RK600DFELB
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
50A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
190nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
6800pF @ 100V
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
9-SMD Module
Packaging
Tray
Part Status
Active
Power - Max
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45 mOhm @ 44A, 10V
Series
CoolMOS™
Supplier Device Package
ISOPLUS-SMPD™.B
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 3mA
Related Product
MKE38RK600DFELB-TRR
MOSFET N-CH 600V 50A SMPD