PHP66NQ03LT,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
MOSFET N-CH 25V 66A TO220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
66A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25V
FET Feature
Logic Level Gate
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
12nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
860pF @ 25V
Manufacturer
NXP Semiconductors
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
93W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5 mOhm @ 25A, 10V
Series
TrenchMOS™
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA