R5009ANX
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
R5009ANX
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
650pF @ 25V
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Packaging
Bulk
Part Status
Not For New Designs
Power - Max
50W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
720 mOhm @ 4.5A, 10V
Series
Supplier Device Package
TO-220FM
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA