R5011FNX
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO-220FM
Datasheets
R5011FNX
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Ta), 5.4A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
950pF @ 25V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Power - Max
50W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA