R5016FNX
Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220FM
Datasheets
R5016FNX
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
16A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Gate Charge (Qg) @ Vgs
46nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1700pF @ 25V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Power - Max
50W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
325 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA