RFP40N10
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
RFG40N10, RFP40N10, RF1S40N10/SM
TO220B03 Pkg Drawing
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
300nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
160W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40 mOhm @ 40A, 10V
Series
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA