RFP50N05L
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 50V 50A TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
RFP50N05L
TO220B03 Pkg Drawing
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
50A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
50V
FET Feature
Logic Level Gate
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
110W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22 mOhm @ 50A, 5V
Series
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA