RRQ030P03TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
MOSFET P-CH 30V 3A TSMT6
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
3A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
FET Feature
Logic Level Gate, 4V Drive
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
480pF @ 10V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Power - Max
1.25W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75 mOhm @ 3A, 10V
Supplier Device Package
TSMT6
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Related Product
RRQ030P03TR
MOSFET P-CH 30V 3A TSMT6
RRQ030P03TR
MOSFET P-CH 30V 3A TSMT6