RZL025P01TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
MOSFET P-CH 12V 2.5A TUMT6
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2.5A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss)
12V
FET Feature
Logic Level Gate
FET Type
MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
13nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1350pF @ 6V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Power - Max
1W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
61 mOhm @ 2.5A, 4.5V
Supplier Device Package
TUMT6
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Popular Parts
846-1001-KIT
KIT MOSFET 5EA OF 16 VALUES
Related Product
RZL025P01TR
MOSFET P-CH 12V 2.5A TUMT6
RZL025P01TR
MOSFET P-CH 12V 2.5A TUMT6