SIHH11N60E-T1-GE3
Manufacturer
Vishay/Siliconix
Description
MOSFET N-CH 600V 11A POWERPAK8X8
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Gate Charge (Qg) @ Vgs
62nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1076pF @ 100V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-PowerTDFN
Power - Max
114W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
339 mOhm @ 5.5A, 10V
Supplier Device Package
PowerPAK® 8 x 8
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA