SSH70N10A
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
MOSFET N-CH 100V 70A TO-3
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Datasheets
SSH70N10A
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
70A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
195nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
4870pF @ 25V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
300W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23 mOhm @ 35A, 10V
Series
Supplier Device Package
TO-3P
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA