STH80N10F7-2
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 100V 80A H2PAK-2
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
STx80N10F7,STH80N10F7-2
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
3100pF @ 50V
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power - Max
110W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.5 mOhm @ 40A, 10V
Series
DeepGATE™, STripFET™ VII
Supplier Device Package
H²PAK
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Other Names
Standard Package
Related Product
STH80N10F7-2
MOSFET N-CH 100V 80A H2PAK-2
STH80N10F7-2
MOSFET N-CH 100V 80A H2PAK-2