STP11NM65N
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO-220
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
STx(x)11NM65N
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
Other Related Documents
STP11NM65N View All Specifications
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
800pF @ 50V
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
110W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
455 mOhm @ 5.5A, 10V
Series
MDmesh™ II
Supplier Device Package
TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA