STP13NK60Z
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 600V 13A TO-220
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
STx13NK60Z(FP,T4)
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
Other Related Documents
STP13NK60Z View All Specifications
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
13A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
92nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
2030pF @ 25V
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
150W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550 mOhm @ 4.5A, 10V
Series
SuperMESH™
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA