STP20NF06L
Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO-220
Family
Single FETs
Datasheets
STx20NF06L
Other Related Documents
STP20NF06L View All Specifications
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
7.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
400pF @ 25V
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Active
Power - Max
60W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70 mOhm @ 10A, 10V
Series
STripFET™ II
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA