STP80NF55-06
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Family
Single FETs
Ext. Price
1
Datasheets
ST(B,P)80NF55-06(-1,FP)
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
N-Channel Standard FETs
Other Related Documents
STP80NF55-06 View All Specifications
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
189nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
4400pF @ 25V
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Active
Power - Max
300W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5 mOhm @ 40A, 10V
Series
STripFET™ II
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA