STW20NM50FD
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
600
Datasheets
STW20NM50FD
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Other Related Documents
STW20NM50FD View All Specifications
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
FET Feature
Standard
FET Type
MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) @ Vgs
53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds
1380pF @ 25V
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
150°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
214W
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250 mOhm @ 10A, 10V
Series
FDmesh™
Supplier Device Package
TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA