SFW14S-2STME1LF
Manufacturer
FCI
Description
14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Category
Connectors, Interconnects
Family
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
SFWxxS-2STxxLF Drawing
PCN Assembly/Origin
FFC/FPC series 20/Jul/2011
Product Training Modules
Flat Flex Connector Overview
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Cable End Type
Straight, Tapered
Category
Connectors, Interconnects
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical, 1 Sided
Contact Finish
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Current Rating
1A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Family
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Amphenol FCI
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
14
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Pitch
0.039" (1.00mm)
Series
SFW
Termination
Solder
Voltage Rating
100V
Related Product
SFW14S-2STME1LF
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD