1140-122K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
1.2mH Unshielded Wirewound Inductor 3.4A 232 mOhm Max Radial
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
1140-122K-RC.stp
Datasheets
1140 Series
Online Catalog
1110, 1120, 1130 and 1140 Series
PCN Other
1140 Series Mar/2014
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
5.9A
Current Rating
3.4A
DC Resistance (DCR)
232 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
1.030" (26.16mm)
Inductance
1.2mH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
1140
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
1.500" Dia (38.10mm)
Tolerance
±10%