1255AY-1R0N=P3
Manufacturer
Murata Electronics
Description
IND 1.0 UH SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
9.5A
DC Resistance (DCR)
12 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Inductance
1µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
1255AY-1R0N=P3
1µH Shielded Wirewound Inductor 9.5A 12 mOhm Max Nonstandard
1255AY-1R0N=P3
IND 1.0 UH SMD