1331-222J
Manufacturer
API Delevan
Description
2.2µH Shielded Inductor 202mA 1.1 Ohm Max 2-SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
500
Datasheets
1331(R) Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
202mA
Current Rating
202mA
DC Resistance (DCR)
1.1 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
95MHz
Frequency - Test
7.9MHz
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)
Inductance
2.2µH
Manufacturer
API Delevan Inc.
Material - Core
Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
2-SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
45 @ 7.9MHz
Ratings
Series
1331
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Tolerance
±5%