2300HT-6R8-V-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
6.8µH Shielded Toroidal Inductor 24.5A 5 mOhm Max Radial
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
2300HT-6R8-V-RC.stp
Datasheets
2300HT Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
2300HT Series
PCN Packaging
Label Change 30/Jun/2015
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
24.5A
DC Resistance (DCR)
5 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
Inductance
6.8µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
2300HT
Shielding
Shielded
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)
Tolerance
±15%