3090-681H
Manufacturer
API Delevan
Description
680nH Unshielded Inductor 390mA 500 mOhm Max 2-SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
3090(R) Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
390mA
DC Resistance (DCR)
500 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
140MHz
Frequency - Test
25MHz
Height - Seated (Max)
0.050" (1.27mm)
Inductance
680nH
Manufacturer
API Delevan Inc.
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2-SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
30 @ 25MHz
Ratings
Series
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Tolerance
±3%