4302R-332J
Manufacturer
API Delevan
Description
3.3µH Unshielded Inductor 285mA 1.85 Ohm Max 2-SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
4302(R) Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
285mA
DC Resistance (DCR)
1.85 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
40MHz
Frequency - Test
7.9MHz
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)
Inductance
3.3µH
Manufacturer
API Delevan Inc.
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2-SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
30 @ 7.9MHz
Ratings
Series
4302R
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Tolerance
±5%