74F225AI-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
22µH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 2 Ohm Max Axial
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
400
3D Model
74F225AI-RC.stp
Datasheets
74F Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Obsolescence/ EOL
74F Series Select Parts Apr/2016
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
500mA
DC Resistance (DCR)
2 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
28MHz
Frequency - Test
2.52MHz
Height - Seated (Max)
Inductance
22µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Iron
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
Axial
Packaging
Bulk
Part Status
Last Time Buy
Q @ Freq
85 @ 2.52MHz
Ratings
Series
74F
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Tolerance
±10%