74F276AP-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 500 mOhm Max Axial
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
400
3D Model
74F276AP-RC.stp
Datasheets
74F Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Obsolescence/ EOL
74F Series Select Parts Apr/2016
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
700mA
DC Resistance (DCR)
500 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
119MHz
Frequency - Test
7.96MHz
Height - Seated (Max)
Inductance
2.7µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Phenolic
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Packaging
Bulk
Part Status
Last Time Buy
Q @ Freq
45 @ 7.96MHz
Ratings
Series
74F
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Tolerance
±10%