AISC-0805HQ-5N6J-T
Manufacturer
Abracon Corporation
Description
FIXED IND 5.6NH 1.6A 35 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
1.6A
DC Resistance (DCR)
35 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
6GHz
Frequency - Test
250MHz
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)
Inductance
5.6nH
Material - Core
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
98 @ 1.5GHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±5%
Type
Wirewound
Related Product
AISC-0805HQ-5N6J-T
5.6nH Unshielded Wirewound Inductor 1.6A 35 mOhm Max Nonstandard
AISC-0805HQ-5N6J-T