ASMCI-0603-100M-T
Manufacturer
Abracon Corporation
Description
10µH Shielded Multilayer Inductor 50mA 900 mOhm 0603 (1608 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
ASMCI-0603.pdf
ASMCI-0603.stp
Datasheets
ASMCI-0603
ASMCI-0603 Drawing
Online Catalog
ASMCI Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
50mA
DC Resistance (DCR)
900 mOhm
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
20MHz
Frequency - Test
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Inductance
10µH
Manufacturer
Abracon LLC
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
ASMCI-0603
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Type
Multilayer
Related Product
ASMCI-0603-100M-T
FIXED IND 10UH 50MA 900 MOHM SMD
ASMCI-0603-100M-T