ASPI-2012-100M-T
Manufacturer
Abracon Corporation
Description
10µH Shielded Wirewound Inductor 490mA 785 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
ASPI-2012.pdf
ASPI-2012.stp
Datasheets
ASPI-2012
ASPI-2012 Drawing
Online Catalog
ASPI Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
720mA
Current Rating
490mA
DC Resistance (DCR)
785 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1MHz
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Inductance
10µH
Manufacturer
Abracon LLC
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
ASPI-2012
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
ASPI-2012-100M-T
FIXED IND 10UH 490MA 785 MOHM
ASPI-2012-100M-T
FIXED IND 10UH 490MA 785 MOHM