ATFC-0603-1N2-BT
Manufacturer
Abracon Corporation
Description
1.2nH Unshielded Thin Film Inductor 800mA 350 mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
ATFC-0603 Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
800mA
DC Resistance (DCR)
350 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
13GHz
Frequency - Test
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Inductance
1.2nH
Manufacturer
Abracon LLC
Material - Core
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
15 @ 300MHz
Ratings
Series
ATFC-0603
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.1nH
Type
Thin Film
Related Product
ATFC-0603-1N2-BT
FIXED IND 1.2NH 800MA 350 MOHM
ATFC-0603-1N2-BT
FIXED IND 1.2NH 800MA 350 MOHM