B82422H1103K
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
10µH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 460 mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
B82422H Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
SIMID Series
PCN Design/Specification
B82422x Material 07/Oct/2011
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
500mA
DC Resistance (DCR)
460 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
30MHz
Frequency - Test
2.52MHz
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Inductance
10µH
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
12 @ 2.52MHz
Ratings
AEC-Q200
Series
SIMID
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Related Product
B82422H1103K
FIXED IND 10UH 500MA 460 MOHM
B82422H1103K
FIXED IND 10UH 500MA 460 MOHM