CDRH6D28-270NC
Manufacturer
Sumida Corporation
Description
27µH Shielded Inductor 1.05A 142 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
CDRH6D28 Power Inductor
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
1.05A
DC Resistance (DCR)
142 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
27µH
Manufacturer
Sumida America Components Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
Ratings
Series
CDRH6D28
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Tolerance
±30%
Type
Related Product
CDRH6D28-270NC
FIXED IND 27UH 1.05A 142 MOHM
CDRH6D28-270NC
FIXED IND 27UH 1.05A 142 MOHM