CDRH8D38NP-6R0NC
Manufacturer
Sumida Corporation
Description
6µH Shielded Inductor 4A 32 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
CDRH8D38 Series
Online Catalog
CDRH Series
Product Training Modules
Power Inductor Basics
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
4.2A
Current Rating
4A
DC Resistance (DCR)
32 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Inductance
6µH
Manufacturer
Sumida America Components Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
CDRH8D38
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Tolerance
±30%
Type
Related Product
CDRH8D38NP-6R0NC
FIXED IND 6UH 4A 32 MOHM SMD
CDRH8D38NP-6R0NC
FIXED IND 6UH 4A 32 MOHM SMD