CLF12555T-471M-H
Manufacturer
TDK Corporation
Description
470µH Shielded Wirewound Inductor 600mA 795 mOhm Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
500
Datasheets
CLF12555-H Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
CLF Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
1A
Current Rating
600mA
DC Resistance (DCR)
795 mOhm
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Inductance
470µH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
CLF-H
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
CLF12555T-471M-H
FIXED IND 470UH 600MA 795 MOHM
CLF12555T-471M-H
FIXED IND 470UH 600MA 795 MOHM