CPI0805G1R8R-10
Manufacturer
Laird Technologies - Signal Integrity Products
Description
1.8µH Unshielded Multilayer Inductor 700mA 220 mOhm 0805 (2012 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
EMI Filtering/RF Inductors Catalog
CPI0805G1R8R-10 Drawing
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
700mA
DC Resistance (DCR)
220 mOhm
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1MHz
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Inductance
1.8µH
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
CPI
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%